(03)-8171-500 OŠ Šmarje pri Jelšah, Vegova ulica 26, 3240 Šmarje pri Jelšah info@os-smarje.si
Select Page

NA OBISKU PRI FRANCETU PREŠERNU

Včeraj smo se na topel zadnji majski dan odpeljali v Kranj, kjer smo skozi štiri različne delavnice spoznavali življenje in delo našega največjega slovenskega pesnika Franceta Prešerna. V njegovi hiši, kjer je resda živel le dve leti in pol do svoje smrti, smo videli marsikaj zanimivega, predvsem pa izvedeli to, da je ob svojih sposobnostih kovati rime bil dober človek, ki je s svojim poklicem odvetnika pogosto pomagal ljudem v stiski tudi brez plačila. Sprehodili smo se do Prešernovega gaja, kjer je bilo včasih kranjsko pokopališče,  danes pa je spominski park. Ogledali smo si Prešernov nagrobnik in spominska obeležja drugih pomembnih Kranjčanov. V tretji delavnici smo se s pomočjo muzejskih zbirk Gorenjskega muzeja prestavili v 18. in 19. stoletje, torej v čas, v katerem so živeli Prešeren in drugi pomembni napredni in prosvetljeni ljudje, ki so skrbeli za kulturni razvoj Slovencev. Najbolj zanimiva pa je bila delavnica pisanja z gosjimi peresi, kjer smo poleg pack črnila na rokah in listih uspeli napisati tudi verz ali dva ali kar celo kitico slovenske himne. Utrujeni, a bogati za nove izkušnje smo se varno vrnili domov.

Učenci 8. razredov s spremljevalkami

no images were found

 

Dostopnost