(03)-8171-500 OŠ Šmarje pri Jelšah, Vegova ulica 26, 3240 Šmarje pri Jelšah info@os-smarje.si
Select Page

V sredo, 27. 9. 2017,  je v Muzeju baroka potekala likovna delavnica, ki se je je udeležilo tudi 14 učencev  OŠ  Šmarje pri Jelšah. Na voljo so bile tri delavnice: pozlata, slikanje fresk na moker omet ter cizeliranje. Najprej sem šla na delavnico, v kateri nam je animatorka predstavila orodje, nekaj svojih del, nato pa smo lahko poskusili tudi sami. V kovinske plošče smo oblikovali reliefe in iz tega so nastale broške s poljubnimi motivi. Nato sem slikala freske. Pri tem smo najprej na podlago nanesli moker omet, saj tako barve ni treba mešati z lepilom. Pol ure se je moral omet sušiti, nato pa smo lahko  začeli z ustvarjanjem. Izbirali smo med gotskimi ali baročnimi motivi ter se prepustili umetniški žilici, ki nas je vodila. V tej delavnici smo spoznali, kakšni umetniki so bili ti slikarji, da so ustvarili tako zapletene motive na tako veliko površino. Zadnja delavnica, ki sem se je udeležila, je bila pozlata. Iz 23-karatnih zlatih lističev smo pozlatili ploščico, jo zbrusili s poldragim kamnom, da se je bolj svetila, nato pa še nanjo naredili poljubne vzorce. Meni se je že na ravni površini ta umetniška tehnika zdela precej zahtevna, ampak nekdaj so pozlatili cele kipe v cerkvah.

Tako je ustvarjalno dopoldne minilo ob spoznavanju načinov baročnega okraševanja. Hvala vsem, ki ste nam to omogočili.

                                                                                                                                                 Eneja Vehovec Pondelak, 9. a

no images were found

Dostopnost