(03)-8171-500 OŠ Šmarje pri Jelšah, Vegova ulica 26, 3240 Šmarje pri Jelšah info@os-smarje.si
Select Page

V ponedeljek, 24. 4. 2017, smo se učenci osmih razredov odpravili na ekskurzijo v Partizansko bolnišnico Franja in Idrijo. Ob 7.20 zjutraj nas je avtobus odpeljel proti Cerkljanskem. Ko smo prispeli tja, nas je vodič popeljal po soteski Pasice do Bolnice Franja. Partizanska bolnica Franja je kulturni spomenik državnega pomena, vpisana je na Poskusni seznam svetovne dediščine pri UNESCU. O preteklosti te bolnice smo izvedeli precej zanimivega: kako in kdaj so tja prevažali težje ranjence; da so Nemci dvakrat napadli to sotesko, vendar bolnice nikoli niso odkrili; da je leta 2007 poplava skoraj v celoti uničila barake, saj je od vseh ostala cela le ena. Na osnovi dokumentacije in po natančnih načrtih so bile obnovljene barake in pomožni objekti, izdelane kopije predmetov in pridobljeni nadomestni predmeti. Ogledali smo si, kje so se zdravili težki ranjenci med letoma 1943 in 1945. Na ogled so tudi kuhinja, jedilnica, kopalnica, barka za rentgen, delavnica in operacijska soba.

Po ogledu Bolnice Franja in malici nas je avtobus odpeljal na grad Gewerkenegg, kjer je danes Mestni muzej Idrija. Tam smo si ogledali zbirko kamnin ter spoznali, kako so včasih rudarji pridobivali živo srebro. Nato nas je vodič pospremil skozi mestno jedro Idrije do kamšta – črpalke na vodni pogon za črpanje jamske vode, ki je bila postavljena že 1790. Ta črpalka ima največje leseno kolo v Evropi, katerega premer je kar 13,6 metra. Nazadnje smo si ogledali še Divje jezero, ki je najmanjše, a hkrati najgloblje jezero v Sloveniji. Jezero doseže globino 160 metrov. Nato nas je avtobus odpeljal nazaj proti šoli. Malo utrujene, a z nekaj znanja več smo prišli v večernih urah domov.

Eva Koritnik, 8. b

    

 

 

 

Dostopnost