Na Svetem Štefanu nas je zanimalo kako izdelati papir in kaj vse lahko z njim naredimo. Na centralni šoli smo si sposodili pripomočke in delo se je lahko začelo. Četrtošolci, ki so pri likovni umetnosti postopek izdelave papirja že preučili, so svoje znanje prenesli na vse mlajše v šoli. Najprej smo papir natrgali in ga namočili. Časopisni papir smo namočili že dan prej, toaletnega pa zjutraj, pred pričetkom pouka. Nato smo ga zmleli v mešalniku, kamor smo dodali skodelico škrobnega lepila (skuhali smo ga v šolski kuhinji). Zmleto kašo smo dodali v posodo z vodo, kjer sta jo na sito zajela druga dva učenca. Sito smo obrnili na papir in z brisačko pobrali odvečno vodo. Sito smo odmaknili in na papirno kašo položili časopisni papir.

DSC_0012        DSC_0030

DSC_0014

Vse skupaj smo dali v stiskalnico in stiskali, stiskali ter stiskali. Ko smo stisnjeno kašo odstranili iz stiskalnice smo jo položili na polivinil in odstranili papir. Pustili smo nekaj dni, da se je papir posušil.

DSC_0018    DSC_0039

Iz časopisne papirne kaše smo dobili papir v sivi barvi, iz toaletne papirne kaše pa belega. V papirno kašo iz toaletnega papirja smo vsuli zdrobljen suhi peteršilj, in dobili poseben učinek (vizualni in dišeči).

DSC_0037

Med izdelavo papirja, so ostali učenci obdelovali papir na različne načine. Najbolj zanimiva tehnika je bila zagotovo vtis reliefa v papir. Na izposojo smo dobili poseben aparat za izdelavo reliefnega papirja.

DSC_0027    DSC_0042

DSC_0024    DSC_0044

Papir smo obdelovali na različne načine: rezali, trgali in lepili smo ga; slikali  in risali smo po njem. Reciklirali smo stare voščilnice in darilne vrečke, ki so jih učenci prinesli v šolo od doma.

DSC_0029   ????????????????????????????????????

Nastalo je že nekaj zanimivih izdelkov. Pravzaprav voščilnic. Prazniki se nam bližajo s svetlobno hitrostjo a nas ne bodo presenetili. Na Svetem Štefanu bomo pripravljeni.

DSC_0033   DSC_0035

DSC_0040

Ustvarjali smo in packali. Bili smo umazani a veseli. Veliko smo se naučili drug od drugega, zato podoben tehniški dan svetujemo vsem, ki radi združijo učenje, packanje, ustvarjanje in zabavo.