(03)-8171-500 OŠ Šmarje pri Jelšah, Vegova ulica 26, 3240 Šmarje pri Jelšah info@os-smarje.si
Select Page

KNJIŽNE BOLHICE – kulturni dan za šestošolce

 Knjižničarki in učiteljice slovenščine smo v sredo, 8. novembra 2023, izvedle celodnevni kulturni dan, ki smo ga poimenovale Knjižne bolhice ali kako spodbuditi (prostočasno) branje pri šestošolcih. Že več let namreč opažamo, da število bralcev za bralno značko v tem starostnem obdobju precej upade.

Učenci so sodelovali v dveh ustvarjalnih delavnicah. V prvi so ugotavljali, katere knjige so po vsebine njihove najljubše, in se opredelili kot bralci pustolovščin, kriminalk, grozljivk, knjig z romantično ali pa humorno vsebino. Na podlagi sličic in besednih asociacij, povezanih z njimi,  so pisali lastne zgodbe. Nastali so prav izvirni zapisi, učenci pa so dokazali, da njihova domišljija ne pozna meja. Ob branju njihovih stvaritev smo se zelo zabavali. Nadaljevali so s sestavljanjem razrezanih odstavkov iz bolj ali manj znanih knjig, ugotavljali naslove le-teh, nato pa med poslušanjem odlomka vadili zbranost in pozornost tako, da so »lovili« slišane besede.

Druga delavnica je prav tako prinesla veliko zabave. Za začetno razgibavanje je poskrbela naloga, pri kateri so morali s pantomimo pokazati naslove znanih literarnih del. V nadaljevanju so se spremenili v bralne detektive in se podali na lov za besedami. S pomočjo tablic so brali pripravljene namige ter v pesniških zbirkah in strokovnih knjigah po navodilih iskali določene besede, iz njih pa sestavili naslove leposlovnih knjig. Sledila je še ena ustvarjalna naloga, pri kateri so učenci prav tako dali domišljiji prosto pot – ustvarili so reklamo za izbrano knjigo.

Med obema delavnicama pa smo doživeli prav poseben dogodek. Obiskal nas je g. Igor Plohl, pisatelj na invalidskem vozičku, in nam predstavil pretresljivo osebno zgodbo od trenutka, ko se mu je življenje zaradi usodne nesreče obrnilo na glavo. Kot invalid živi aktivno in polno samostojno življenje, vozi avto, poučuje v bolnišnični šoli, se ukvarja s športom, potuje in piše knjige. Lev Rogi (Igor) je njegov prav poseben knjižni junak, ki v slikanicah otrokom predstavlja življenje invalidov in težave, s katerimi se srečujejo v vsakdanjem življenju. Srečanje z g. Igorjem je bilo ganljivo, posebno in se je gotovo vsakega od nas dotaknilo na svoj način. 

Kako se je dotaknilo učencev 6. a, pa preberimo v naslednjih vrsticah:

Igor Plohl je povedal zgodbo, kako je prital na vozičku. Bil je doma in bil je praznik. Neurje je Igorjevim staršem odkrilo streho na hiši in prosili so ga, če bi lahko prišel pomagat prekrivat. Ko je stopil na lestev, se mu je zlomil klin in padel je 3 m globoko. Takoj so ga pekljali v bolnico in zdravniki so mu povedali, da ima močno zlomljeno hrbtenico in tako je pristal n ainvalidskem vozičku. Od tega dogodka dalje je začel pisati knjige. Marcel Tacer

Pri pisatelju mi je bilo zelo všeč, ko je pokazal video o ljudeh, ki so bolni, a vseeno lahko plavajo ali športajo. Pri delavnicah mi je bilo zelo všeč, ko smo pisali vzorec in napisali zgodbo. Žana Kolar

Srečali smo se s pisateljem, ki piše knjige o levu Rogiju. Povedal nam je svojo življenjsko zgodbo. Zelo me je ganila, saj sem poslušala zgodbo o osebi, ki se v svojem življnju zelo trudi. Živa Jevnišek

Ko sem prišla v šolo, sem imela dvome o poteku tega kulturnega dne, a je bil veliko boljši kot sem mislila, da bo. Pisali smo zgodbice, igrali smo se pantomimo in veliko več. Pisatelj nam je zaupal svojo življenjsko zgodbo. V spomin so se mi najbolj vtisnili njegovi prijatelji, ki so mu vedno stali ob strani – v dobrem in slabem. Alja Drobnak

Igor Plohl mi j epovedal, da se ne smem predati. Ko z vozičko ni več zmogel naprej, so ga prijatelji dobesedno potiskali naprej. Jaka Pažon

Bilo mi je zelo zanimivo. Med nas je prišel pisatelj Igor Plohl, ki je v mladih letih padel z lestve in si hudo poškodoval hrbtenico. Zdaj je na vozičku, predstavil nam je, kako je v življenju pomembno, da imaš dobre prijatelje, ki ti lahko veliko pomagajo. Ajda Čakš

Izjemno mi je, da lahko pisatelj živi sam v svojem stanovanju brez vsakršne pomoči. Nika Popovič

Najbolj se mi je vtisnila v spomin pesem Yes, I can! Jaz zmorem! Pripoveduje o športnikih s posebnimi potrebami in o tem, kaj vse zmorejo! Blaž Šramel

Monika Javornik in Monja Šalamon, knjižničarki

Foto: Monja Šalamon

Dostopnost