(03)-8171-500 OŠ Šmarje pri Jelšah, Vegova ulica 26, 3240 Šmarje pri Jelšah info@os-smarje.si
Select Page

V četrtek, 11. 5. 2023, smo se devetošolci zgodaj zjutraj podali na svoj zadnji kulturni dan v osnovnošolskem izobraževanju, in sicer smo se podali v kraje, kjer je zibelka slovenskega knjižnega jezika in literatov, ki so pomembno oblikovali slovensko književnost. Najprej nas je pot peljali na grad Bogenšperk, ki je bil v lasti Janeza Vajkarda Valvasorja. V njegovih prostorih je ustvaril najpomembnejše delo, ki je popis življenja v 17. stoletju na Kranjskem, to so 4 knjige Slave vojvodine Kranjske. Besedilo je opremil z bakrorezi, ki še natančneje predstavijo določene običaje, načine življenja, kraje. Pot nas je peljala mimo Jurčičeve Muljave k Trubarjevemu mlinu v Rašici. Tam smo poslušali razlago o življenju in delu kreatorja slovenskega knjižnega jezika in najpomembnejšega predstavnika slovenskega protestantizma. Po samo nekaj minutah vožnje smo se pod dežnikom, ki je bil ta dan obvezna oprema nas vseh, podali na ogled gradu Turjak. Tam smo si ogledali kapelo, kjer naj bi Jurij Dalmatin prevajal Biblijo, najbolj pa so nas navdušili prostori, kjer so zadrževali tiste, ki so si prislužili zapor, a pogosto tudi niso več ugledali belega dne. Tudi soba Turjaške Rozamunde je bila prijetna in kar velika. Zadnja postaja naše poti pa je bila Vrhnika, kjer smo si v spremstvu strokovnih in zanimivih vodičev ogledali rojstno hišo Ivana Cankarja, obiskali določene dele mesta, ki so bili v njegovem življenju povezani z njim, prisluhnili deklamaciji odlomkov iz njegovi del in si ogledali še enajsto šolo pod mostom. Zadovoljni, polni novih vtisov, malce pa tudi mokri in utrujeni smo se okoli šeste ure popoldne vrnili v Šmarje.

Dostopnost