(03)-8171-500 OŠ Šmarje pri Jelšah, Vegova ulica 26, 3240 Šmarje pri Jelšah info@os-smarje.si
Select Page

Letos mineva 30 let od sprejetja Konvencije o otrokovih pravicah, zato so se v Zvezi prijateljev mladine Slovenija (ZPMS) odločili, da bodo ravno pravice otrok predstavljale osrednjo temo letošnjega Tedna otroka (7. – 13. 10. 2019). Izhodišče teme Naše pravice je bila pesem Toneta Pavčka:

Naše pravice

Pravica pravic je pravica živeti,
biti otrok za srečo rojen,
tata in mamo ob sebi imeti
in jima padati veselo v objem.

Lepa pravica je teči po trati
in ne biti kot trava teptan,
učiti se brati in biti med brati
enakovreden in spoštovan.

Rasti, kot rastejo jelke in bori,
poslušati pesmi, ne pokov granat,
in potem enkrat ob majniški zori
reči nekomu: IMAM TE RAD!

In še: biti duša v svetu brez duše,
majhna svetloba sredi velike teme,
ali vsaj kaplja v obdobju suše,
ne biti nihče, a OTROK, KI JE VSE!

Učenci na centralni šoli in podružnicah so v tem tednu med drugim izdelovali iz naravnih materialov, obiskali muzej na prostem Rogatec, kolesarili, se odpravili na sprehod v gozd, obiskali Olimje in Jelenov greben, se igrali igre na prostem z navodili v angleščini, se poučili o prometu in si ogledali intervencijska vozila, poslušali in brali pravljice, razpravljali o pravicah otrok in o tem, kako živijo otroci po svetu, pripravili knjižni bazar, se igrali, likovno ustvarjali, se učili o pravilni drži, prisluhnili predstavitvi zbirnega centra v Tuncovcu, pripravili jesenske pojedine, izdelali plakate, pisali pesmice in zgodbice, prinesli v šolo svoje igrače, obiskali Lemberg, se družili s starši, si ogledali film in gledališko predstavo. V knjižnici centralne šole so si lahko izdelali knjižno kazalko, si ogledali risanko in mladinski film, se igrali družabne in miselne igre ter sestavljali Rubikovo kocko, reševali knjižno uganko, si ogledali knjižno razstavo in izbirali imena za lutki – novi maskoti šolske knjižnice.

Dostopnost