(03)-8171-500 OŠ Šmarje pri Jelšah, Vegova ulica 26, 3240 Šmarje pri Jelšah info@os-smarje.si
Select Page

Učenci prve triade Podružnične osnovne šole Mestinje smo bili na učnem sprehodu –  Smer 1 vodne učne poti.

  1. POSTAJA: JAGROV VODNJAK

VODNJAK, KI JE BIL NEKOČ GLAVNI VIR PRESKRBE S PITNO VODO V MESTINJU. NAHAJA SE V NEPOSREDNI BLIŽINI ŠOLE. GLEDE NA PODNEBNE SPREMEMBE IN POMANJKANJE PITNE VODE NA PLANETU VZBUDIMO  ZAVEDANJE KAKO POMEMBNO JE, DA VODNJAKE V KRAJU OBNOVIMO TAKO, DA BO VODA V NJIH SPET PITNA.

  1. POSTAJA: ANTIKLINALA

ANTIKLINALA SE NAHAJA V NEPOSREDNI BLIŽINI CESTNEGA KRIŽA ZA SMERI PODČETRTEK, ROGAŠKO SLATINO, LEMBERG IN CELJE. GRE ZA 15 METROV DOLG IN 10 METROV VISOK PROFIL SVODASTO NAGUBANIH PLASTI APNENČASTIH PEŠČENJAKOV IN LAPORJEV. POVSEM PRAVILNA OBLIKA UVRŠČA ANTIKLINALO V MESTINJU MED POJAVE IZJEMNIH OBLIK IN HKRATI TIPIČEN PRIMER GUBE V TEH GEOLOŠKIH PLASTEH.

3.POSTAJA: MOST A

POTOK LEMBERŽICA PRITEČE IZ LEMBERGA IN SE V MESTINJU IZLIVA V MESTINJŠČICO. STRUGA POTOKA JE ZELO RAZNOLIKA, RAZGIBANA IN ZANIMIVA. OPAZOVALI SMO VODNI TOK IN NASTALI NARAVNI JEZ.

  1. POSTAJA: MOST B

OPAZOVALI SMO VODNI TOK IN STRUGO POTOKA IN UGOTOVILI, DA JE NA STRMEM TERENU VODNI TOK HITREJŠI, V RAVNINI PA JE TOK POČASEN IN JE VIDETI, KOT DA MIRUJE.

Dostopnost