(03)-8171-500 OŠ Šmarje pri Jelšah, Vegova ulica 26, 3240 Šmarje pri Jelšah info@os-smarje.si
Select Page

Ajda za svojo rast potrebuje dovolj vode, sonca in pridne roke, da jo obdelujejo. Ajda je žito, ki uspeva na polju, članice društva kmetic Ajda pa so pridne gospodinje, ki znajo izvrstno kuhati, peči in o peki dobrot poučiti tudi druge ljudi. Na povabilo ob tednu otroka so se prav prijazno odzvale in tako sta nas v sredo, v podaljšanem bivanju v OŠ Sveti Štefan, obiskali dve članici- Mira in Ivica iz Zibike. Odločili smo se, da bomo pripravili zlato rumeno sončnico s sončničnimi semeni in pa poljubne pekarske izdelke, ki bodo lastno delo učencev samih. Najprej smo zamesili kvašeno testo, ki je moralo nato počivati, mi pa smo se vmes pogovarjali kakšna je pot od zrna do kruha, ter prisluhnili pesmi Slovenski kruh. Pričeli smo z oblikovanjem pekovskih izdelkov ter sončnice. Vse skupaj smo na koncu pomazali z jajčko in posuli s semeni. Po celi šoli se je lepo razlegal vonj po pristni domači peki. Ko so bile dobrote pečene, smo jih kar tople pričeli jesti, sončnico pa smo pokrili s prtom in počakali naslednji dan, ko smo rajali ob tetki jeseni in si jo z užitkom tudi privoščili. Spoznali smo, da se za takšnimi dobrotami skriva ogromno truda, dela in žuljavih rok, zato bodimo ponosni in hvaležni za to, kar nam daje mati narava.

     

     

     

     

     

     

     

     

MAMIN KRUH

Le kaj je v njem,  da je bolj dober,

kot so drugi kruhi,  da vonj ima, o, vonj omame,

le kaj si zamesila vanj, da je kot svetinja na oltarju,

da roka sama vanj poseže in več kot rabi vzame?

O, vem zakaj je boljši, kakor drugi.

zakaj je vonj preplavil hišo tja do duri,

v njem ni le kvas in sol, pa voda in moka,

LJUBEZEN  vanj je vmesila

-vem, mama, tvoja roka!

Dostopnost