V petek, 7. 10. 2016, smo učenci devetih razredov osnovne šole Šmarje pri Jelšah imeli kulturni dan. Naše proučevanje je zajemalo življenje in delo duhovnika, matematika, urarja in vinogradnika Mateja Vrečerja, ki je zgradil kalvarijo proti cerkvi svetega Roku.
Ob 8. uri smo se s šolskega dvorišča odpravili v kulturni dom, kjer smo z ogledom videoposnetkov pogovora z dr. Metodo Kemperl, avtorico monografije o Mateju Vrečerju, malo bolje spoznali njegovo življenje in delo.
Naša skupina se je najprej odpravila do hiše Franca Skaze, kjer smo si ogledali novo šmarsko vinsko klet in sobo, poslikano s freskami. Na njih smo prepoznali upodobitve znanih Slovencev, rodoljubov, ki jih je Skaza sprejemal pri sebi in v sodelovanju z njimi doprinesel k razvoju kulturnega utripa v Šmarju pri Jelšah in Sloveniji.
Sledil je ogled Vrečerjevega nagrobnika na steni župnijske cerkve. Prebrali smo prevod zapisa na njem in s pomočjo kronograma določili letnico Vrečerjeve smrti.
Nato smo Muzeju baroka ustvarjali v različnih delavnicah. Na plakatu smo ustvarili namišljen Facebook profil Mateja Vrečerja. Druge skupine so pisale njegov življenjepis, ustvarjale wiki stran o nastanku kalvarije in ocenile kalvarijsko pot za spletno stran TripAdvisor.
Po predstavitvi plakatov sošolcem in vodičkam, smo se povzpeli po kalvariji. Šteli smo korake od kapele do kapele, saj je Vrečer med gradnjo matematično izračunal razdalje med njimi. Ko smo prispeli do cerkve svetega Roka, smo se zbrali v njej in prisluhnili govoru o Mateju Vrečerju, ki ga je pripravil direktor kulturnega doma in knjižnice Jože Čakš. Po končanem govoru smo se odpravili nazaj do šole, kamor smo prispeli okoli 14. ure.
Kulturni dan je bil zanimiv in poučen. Upam, da bo takšnih dni še veliko.
Nal Mehle, 9. c
G. Jože Čakš nam je pripovedoval o življenju in delovanju župnika Mateja Vrečerja. Matej Vrečer je bil eden zelo učenih duhovnikov, ki je v Šmarju pustil svoj pečat. Dal je postaviti slikovito kalvarijo (kapelice) križevega pota k cerkvi sv. Roka in s tem v Šmarje privabil še več romarjev. Kot matematik je izredno načrtoval to delo. V Šmarju je bil duhovnik do smrti, polnih 21 let. G. Jože nam je povedal tudi, da takšnih cerkva, kot je cerkev sv. Roka, ne gradijo več, saj se arhitekturni slog spreminja. Za konec je dodal, da je bil Matej Vrečer uspešen vinogradnik, matematik in po celi Štajerski znan tudi kot urar.
Nika Večerić, 9. d
Fotografije: Ana Katarina Napotnik, 9. b