(03)-8171-500 OŠ Šmarje pri Jelšah, Vegova ulica 26, 3240 Šmarje pri Jelšah info@os-smarje.si
Select Page

Ob zaključku branja za Bralno značko nas je v ponedeljek, 23. maja, obiskal prekmurski pisatelj Feri Lainšček, vsestranski literarni ustvarjalec za vse generacije, »pripovedovalec zgodb«, kot se rad poimenuje sam. Srečanje z njim je potekalo v dveh delih, najprej za učence razredne stopnje in podružnic, nato še za učence predmetne stopnje.

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

Pogovor z avtorjem je vodila knjižničarka Tanja Jurjec. Devetošolka Manca je prebrala njegov življenjepis, prvošolec Jakob in sedmošolka Ema sta deklamirala njegovo poezijo, vokalna skupina pa je pod vodstvom Tjaše Šuc in Kaje Bicskey zapela eno njegovih lepših ljubezenskih pesmi Ne bodi kot drugi.

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

Feri Lainšček je pripovedoval o svojem otroštvu, ki ga je preživel v rojstni vasi Dolenci na Goričkem. V hiši, zgrajeni iz blata in pokriti s slamo, niso imeli ne elektrike ne knjig. Očeta, ki je skrbel za urejanje makadamskih cest, je kot triletni deček spremljal na prašnih vaških poteh in s poslušanjem zgodb odkrival veliki svet. Ko je začel obiskovati šolo, je z navdušenjem prebiral knjige, saj je bil prepričan, da je v njih skrita vsa modrost tega sveta. Do osnovne šole je govoril in poslušal samo narečje. Razkril nam je, kako je bila zaljubljenost ‘kriva’ za njegovo prvo pesem in kako je njegova osnovnošolska simpatija kasneje postala njegova žena.

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

Avtor nam je povedal marsikaj zanimivega o svojem življenju in ustvarjanju, o izkušnjah, ki so sooblikovale njegov pogled na življenje, o srečevanjih z Romi, o vrednotah, ki jih ceni in so del vseh nas. Navdušil nas je s svojo odkritosrčnostjo, z mislimi o dobrem, s preprostostjo, z domiselnimi odgovori, predvsem pa s pogledom na svet skozi oči ljubezni. Tiste prave, iskrene in globoke, ki ima moč in nas povezuje. Ljubezen v vseh oblikah je tako njegov glavni navdih za ustvarjanje še danes.

????????????????????????????????????

V tem šolskem letu je za bralno priznanje bralo 680 učencev centralne šole in podružnic, med njimi 21 zlatih bralcev.

 

Dostopnost