(03)-8171-500 OŠ Šmarje pri Jelšah, Vegova ulica 26, 3240 Šmarje pri Jelšah info@os-smarje.si
Select Page

V okviru Tednov vseživljenjskega učenja sta nas obiskala profesorja trobil. Predstavila sta trobento in pozavno. Razložila sta, da se trobila od pihal razlikujejo po obliki cevi. Pihala imajo ravno in pogosto leseno cev, trobila pa okroglasto zavito kovinsko cilindrično cev, ki se na koncu razširi. Glasbenik pri igranju v trobilo vnaša zrak s tresenjem ustnic, kar pomeni, da proizvede želeni ton že na ustniku, kar pa ne velja za igranje na pihala. Trobilo je inštrument, na katerega igramo z ustnicami. Profesorja sta zaigrala znano Avsenikovo skladbo Golico, ob kateri so učenci ploskali in vriskali.

Vsi učenci so imeli možnost poskusiti, kako nastane zvok pri igranju na trobila. Najprej so tvorili zvok samo z ustnikom, nato pa še s trobento in pozavno.

Učenka tretjega razreda Tea Trauner, ki obiskuje Glasbeno šolo Rogaška Slatina, podružnico Šmarje pri Jelšah, se je predstavila z diatonično harmoniko. Opisala je njene sestavne dele in zaigrala nekaj skladbic.

Učenci so bili navdušeni nad predstavitvijo glasbil in zaigranih skladb.

Martina Krašovic

       

Dostopnost