(03)-8171-500 OŠ Šmarje pri Jelšah, Vegova ulica 26, 3240 Šmarje pri Jelšah info@os-smarje.si
Select Page

31. oktobra obeležujemo dan, ob katerem se zavemo izjemnega pomena za naš slovenski jezik, katerega govorimo danes. To je DAN REFORMACIJE. Na ta dan obeležujemo rojstvo slovenskega knjižnega jezika. V času reformacije smo Slovenci dobili prvo knjigo v maternem jeziku in prvo slovensko tiskano knjigo sploh − KATEKIZEM, ki ga je leta 1550 napisal Primož Trubar.

Praznik se imenuje dan reformacije zato, ker so v preteklosti reformatorji vedeli, da bodo vero lahko uspešno širili le v ljudskih jezikih, saj je bila latinščina za večino ljudi tuja in nepoznana. V tem obdobju so nastala tudi prva daljša dela v slovenskem jeziku. Ta dan  praznujemo kot državni praznik od leta 1992 in je dela prost dan.

S proslavo so učenci POŠ Zibika počastili spomin na Primoža Trubarja in našo prvo knjigo v slovenskem jeziku.

Z besedami CARPE DIEM!,  kar v latinščini pomeni »užij dan«, smo se podal na prve zaslužene počitnice. 

Dostopnost