NI čebele – NI medu  –  NI ČLOVEKA, NI ŽIVLJENJA?

15.11. 2019 je bilo posebno jutro. Ob vstopu v šolo je čebelarska himna  napovedala, da je ta dan namenjen razmišljanju kaj in kako zdravo zaužiti za  zajtrk. V  jedilnici je zadišalo po domačem  sveže pečenem  kruhu, dišečem  mleku in seveda tudi po medu in maslu.  Tudi oči so se lahko pomudile po skrbno pripravljenih mizah s pogrinjki, ki so jih otroci  pripravili prejšnji dan.  Posebna čarobnost je v jedilnici zavela, ko  so bili vsi stolčki zasedeni z učenci, otroki in sodelavci, ki delamo in skrbimo za  štefanske nadebudneže.

Bil je čas, da z vsem spoštovanjem zaužijemo hrano, ki je bila pridelana  v našem neposrednem okolju, da se zavemo, da je zdrav zajtrk pomemben za dober začetek dneva in da so včasih jedli takšne zajtrke le otroci v dovolj premožnih družinah.

Nam so bile te dobrote podarjene,  saj je kruh spekla kuharica Darinka, med sta priskrbela lokalna čebelarja Stanko in Jože, jabolka so rastla na Ponikvi v sadjarstvu Mastnak, maslo in mleko je proizvedla  mlekarna Celea iz Arje vasi.

Po dobrem zajtrku smo spoznali, kako in zakaj so pomembne čebele. Ta znanja nam je podal čebelar Jože.  Na njegovo vprašanje, kdo je največji sovražnik čebelic, so učenci četrtega razreda vedeli povedati, da je to človek, ki neodgovorno ravna z naravo, jo zastruplja, ker misli samo na svoj dobiček. Strokovnjaki so izračunali, da če bi izumrle vse čebele, bi imela živa bitja še samo štiri leta življenja.

Zato smo posadili nekaj medonosnih dreves.  Želimo, da imajo čebele hrano in ohranimo  ŽIVLJENJE.  Gozdar Boris je priskrbel drevo pravega  kostanja, lipe, akacije in jablane,  ki jo je podaril Kozjanski park Podsreda. Da so bila vsa drevesa pravilno posajena, je  na pomoč priskočil hišnik Branko.

Zdaj čakamo pomlad, ko bodo začela rasti in čez par let bomo uživali ob  njihovih cvetovih  in plodovih.

KAKO JE BIL PETKOV DAN VŠEČ NEKATERIM UČENCEM?

»Zjutraj smo zajtrkovali tradicionalni slovenski zajtrk. Jedli smo kruh, ki ga je spekla naša šolska kuharica Dragica, maslo, med  in pili smo mleko. Poslušali smo pesem Čebelice. Pridružil se nam je čebelar in nam pripovedoval  kako živijo čebele.«

EVA L., 4.r

»Zjutraj smo imeli tradicionalni zajtrk. Jedli smo kruh, maslo, med in zraven pili mleko. Med tradicionalnim zajtrkom smo poslušali pesem Čebelar. Po zajtrku smo šli saditi drevesa.«

TIAN P., 4.r