(03)-8171-500 OŠ Šmarje pri Jelšah, Vegova ulica 26, 3240 Šmarje pri Jelšah info@os-smarje.si
Select Page

KAKO LEPO JE BILO BITI LEMBERŽAN PRED 200 ALI 300 LETI?

 

Ja, čudovito je bilo.

Lemberg je bil kraj, ki je bil na cesarskem dvoru posebej dobro zapisan in zato je imel posebne pravice in svoboščine; oproščen je bil vseh dajatev, imel je vse,  kar so imeli veliki kraji (ogromno obrtnikov, sodnika, župana, duhovnika in prvega učitelja že okrog leta 1800, ki so ga »uvozili« iz Ljubljane).

V deževnem jutru smo si lahko pogledali marsikatero znamenitost kraja in slišali, kako se je zgodovina premikala skozi kraj od prve omembe pa do danes. Gotovo pa so nas najbolj zaznamovale Lemberške zbadljivke, ki so si jih izmislili lemberški sosedje, ker so bili Lemberžanom nevoščljivi njihove uspešnosti.

Tudi danes lahko kraju zavidamo lepo urejeni trg, rotovž,  delovne ljudi in ljudi, ki želijo, da kraj obišče čim več vedoželjnih obiskovalcev.

Dostopnost