(03)-8171-500 OŠ Šmarje pri Jelšah, Vegova ulica 26, 3240 Šmarje pri Jelšah info@os-smarje.si
Select Page

»Zasvojenost z novimi tehnologijami pride v hišo čisto potiho. Ko je opazna, pa je že zelo hudo,« pravi Miha Kramli, terapevt in vodja Centra za zdravljenje nekemičnih zasvojenosti v novogoriškem zdravstvenem domu, ki je v ponedeljek, 11. marca, spregovoril staršem naših učencev. Poudaril je, da ima novejša tehnologija, kot imenuje mobitele, računalnike in tablice, veliko prednosti, ko nam služi za delo ali pridobivanje znanja. Prinaša pa tudi veliko pasti, predvsem če jo otroci uporabljajo za sprostitev, pri tem pa nimajo časovnih in prostorskih omejitev. Tudi modra svetloba, ki jo te naprave oddajajo, ima neverjetno škodljiv vpliv na razvoj otroških možganov, kar potrjujejo tudi znanstvene raziskave. Predavatelj je izpostavil problem vse večjega nemira v mladostnikih, saj še niso zmožni procesirati ogromne količine podatkov, govori celo o napadu na njihovo samopodobo. Vse to so zaskrbljujoči podatki, povezani z nenadzorovano uporabo novih tehnologij. Izhajal je iz svojih izkušenj, ki mu jih na področju nekemičnih zasvojenosti ne manjka, saj se pri svojem terapevtskem delu srečuje z bolniki, ki sami izhoda iz zasvojenosti ne najdejo več. »Osnovnošolec ne sme biti lastnik novodobnih naprav, lahko pa jih uporablja,« je večkrat izpostavil Kramli, pri tem pa poudaril, da otroci in mladostniki potrebujejo trdo delo, fizično in psihično, urnik, delovne navade in mnogo odrekanja. Zavedati se moramo, da je novejša tehnologija del naših življenj, zato tudi druga skrajnost, ko bi se ji povsem odpovedali, ni dobra, temveč se moramo naučiti, kako živeti z njo.

 

Dostopnost