(03)-8171-500 OŠ Šmarje pri Jelšah, Vegova ulica 26, 3240 Šmarje pri Jelšah info@os-smarje.si
Select Page

 

V učnem načrtu za slovenščino – književnost –  v 7. razredu so zapisana tri besedila, ki jih morajo učenci dodobra spoznati,  saj so del kanona oz. so obvezna besedila. Med njimi je tudi Levstikova junaška pripovedka z naslovom Martin Krpan.

Besedilo smo pri urah slovenščine najprej prebrali v celoti, ga vsebinsko in slogovno analizirali, nato še poustvarjali. Da pa bi dodali še piko na i, smo si ogledali kratki animirani film z naslovom Martin Krpan, ki je nastal lani v koprodukciji  RTV Slovenija, in sicer ob 100-letnici izida prve izvirne slovenske slikanice Martin Krpan Frana Levstika. https://www.youtube.com/watch?v=ri7V_Zokc-A

Učenci so se na ogled filma pripravili, po ogledu je tekel pogovor o različnih vidikih filma – razlike, podobnosti med izvirnim besedilom in prenosom zgodbe na film, na koncu pa so še pisno strnili svoje občutke in misli. Za ogled se moramo zahvaliti vodstvu šole, ki nam je prisluhnila in nam to sploh omogočilo, učenci pa so bili navdušeni, njihova mnenja pa naj govorijo sama zase.

Aktiv slovenistk

»Zanimiv, napet animiran film. Zelo dobro so animirali Brdavsa s tisto njegovo jezo, pa s tem, kako je sekal glave.«                                                                                                                       Lara, 7. c

»Všeč so mi bili animirani liki, še posebej je bil dobro oblikovan Brdavs.«                         Jan, 7. c

»Všeč mi je bil glas ministra Gregorja, ker je bil tako smešen. Všeč mi je bilo tudi, ker so spreminjali glasove in s tem izražali čustva. Brdavs v risanki izgleda veliko bolj strašen kot v knjigi, mogoče bi ga lahko narisali malce v svetlejših barvah.«                                                                          Stella, 7. c

»Pri animiranem filmu mi je bilo najbolj všeč začetek, ki je drugačen kot v knjigi. Najbolje so animirali Martina, predvsem njegovo moč, mišice. Risanka je odlična, smešna.«                            Patrik, 7. c

»Všeč mi je bil prikaz oseb, najbolj pa se mi je zdel zanimiv prikaz Krpanove kobilice. Zdi se mi, da bi bilo bolje, če usta junakov ne bi bila kockasta.«                                                                        Tajda, 7. b

»Risanka mi je bila zelo všeč, bila je zelo zanimiva, super. Še posebej me je navdušilo, kako so oblikovali like, še posebej cesarjevo hčer.«                                                                                         Manca, 7. b

»Pri animiranem filmu mi je bilo všeč, kako so bili liki animirani ter oblikovani. Najboljše animiran lik je Brdavs, ker je imel res strašljiv glas. Pri filmu ničesar ne pogrešam in mislim, da je res super.«                                                                                                                                                                     Nika. 7. b

»Pri animiranem filmu mi je bilo najbolj všeč napenjanje Brdavsove kobilice. Navdušil me je konec. Po mojem mnenju so najbolje animirali Krpana. Niso mi bile všeč barve Brdavsa in njegovega konja, pa tudi ličila kobilice.«                                                                                                                           Kevin, 7. b

»Všeč mi je bilo, da so se držali izvirnega besedila. Dobro so animirali Martina Krpana in cesarja. Motijo me velika usta likov.«                                                                                                                Neža, 7. b

»Bilo mi je všeč, kako so prikazali kobilico in Krpana. Nekatere stvari niso bile zelo realistične, ampak so jih naredili smešne.«                                                                                                                  Drejc. 7. d

»Všeč mi je bilo, da so like naredili smešne, da so govorili narečne besede, da so večinoma upoštevali, kaj se je dogajalo v zgodbi. Najljubši lik mi je bila kobilica, ker je bila smešna, ko jo je napenjalo.«                                                                                                                                                                Neža, 7. d

»Pri animiranem filmu me je navdušil Krpan, saj so ga najbolje animirali. Ustvarjalcem risanke bi sporočil, da so naredili super risanko.«                                                                                                   Rok, 7. d

»V risanki mi je bil najbolj všeč Martin Krpan, Manjkale so nekatere podrobnosti, ki so sicer v knjigi, v risanki pa jih ni. Risanka mi je bila všeč, saj so jo ustvarjalci predstavili na smešen, poseben in zanimiv način.«                                                                                                                                      Kaja, 7. d

»Všeč mi je bilo to, da je bil film narejen na ironičen način. Dobro so animirali kobilico in cesarja. Lahko bi bolje prikazali smrt cesarjevega sina, a to je vseeno zelo dober animiran film.«                                                                                                                                        Ema, 7. d

»Pri animiranem filmu mi je bil najbolj všeč začetek, najbolj pa me je navdušil Krpan, cesar, policisti, mejači, Brdavs pa tudi vsi ostali, ker so prikazani na humoren način. Ustvarjalcem risanke bi sporočila, da so se zelo potrudili in odlično opravili nalogo.«                                                                   Eva, 7. d

 

Dostopnost